Category: Dom – Dziecko – Szkoła

„Jak wychować narcyza (a jak nie)”

„Jak wychować narcyza (a jak nie) ” dr David Ludden: tłumaczenie Joanna Hryniewicz-Wyszyńska

„Od 1970 roku, „samoocena” jest modnym słowem wśród rodziców, nauczycieli i psychologów. Rodzice słyszą, że muszą zaszczepić poczucie własnej wartości u dzieci, jeśli chcą, żeby wyrosły na  szczęśliwych i produktywnych dorosłych. Wychowawcy wierzą, że samoocena jest kluczem do sukcesu w nauce, więc zamieniają krytykę na pochwały,  aby nie zniszczyć kiełkującego poczucia własnej wartości u małych dzieci. Ponadto, terapeuci i trenerzy życiowi doradzają klientom z niską samooceną, aby  „udawali, że może im się może wszystko udać” jak gdyby poczucie własnej wartości pochodziło z wewnątrz, a nie z zewnątrz. Więcej »

Porady dla uczniów: Metoda osiągania celów SMART

Porady dla uczniów: Metoda celów SMART / Joanna Hryniewicz-Wyszyńska

Nasze życie jest ograniczone a  przede wszystkim energia, którą wykorzystujemy do działania. Jeżeli stawiasz sobie cele to zastanów się do czego wykorzystasz swój talent, czas, energię i aktywność. Cele mogą wskazać odpowiedni kierunek twojemu życiu. Stawiając sobie cele osiągniesz zajdziesz tam gdzie chcesz, nie robiąc nic w tym kierunku nigdzie nie dojdziesz i niczego nie osiągniesz. Nie będziesz miał wpływu na swoje życie, umiejętności i talenty. Więcej »

Jak pomóc dziecku w nauce

Jak pomóc dziecku w nauce / Joanna Hryniewicz-Wyszyńska

Rodzice, którzy chcą pomóc dziecku w nauce w szkole stoją przed dość dużym wyzwaniem. Z jednej strony bowiem powinni  interesować się osiągnięciami dziecka i jego nauką, jednocześnie  nie ingerować za bardzo w sam proces nauki. Powinni ustalać granice, ale pozwalać na wolność działania. Powinni motywować dzieci do wysiłku, lecz nie oczekiwać, że będą doskonałe. Gdzie zatem leży granica działania rodzica i co robić, by wspomagać proces uczenia się dziecka, ale jednocześnie nie przesadzić z działaniem i nie spowodować odwrotnego skutku? Więcej »

Zarządzanie gniewem u dzieci

Zarządzanie gniewem u dzieci/ Joanna Hryniewicz-Wyszyńska

Gniew dzieci może być niezrozumiały, wycieńczający i bolesny dla dorosłych. Jednym z głównych problemów z radzeniu sobie z gniewem u dzieci, jest uczucie tegoż gniewu, które często pojawia się w nas samych. My, jako rodzice i nauczyciele, nie zawsze byliśmy uczeni jak powinniśmy sami sobie radzić ze złością i gniewem, kiedy byliśmy dziećmi. Mówiono nam, że bycie rozzłoszczonym lub złym jest czymś negatywnym, niedozwolonym i często czuliśmy się winni, kiedy wyrażaliśmy agresję. Jednak jeśli mamy zajmować się zarządzaniem gniewu u dzieci, lepiej jest wyrzucić te wpojone nam myśli z własnych przekonań. Naszym celem nie jest tłumienie lub niszczenie uczucia złości w dzieciach- lub w nas samych- lecz zaakceptowanie tych uczuć oraz ukierunkowanie ich na bardziej konstruktywne rozwiązania. Więcej »

Dlaczego rodzice ulegają tyranii ze strony dzieci

Dlaczego rodzice ulegają tyranii ze strony dzieci/ Joanna Hryniewicz-Wyszyńska

Rodzice często usprawiedliwiają skandaliczne zachowanie swoich dzieci okresem buntu dziecięcego albo bunt nastolatków. Widok chmurnego, ponurego, milczącego i ‘sfochowanego’ nastolatka nie należy do rzadkości. Rodzice często nie mogą wpłynąć na zachowanie swoich dzieci. Co gorsza, są dzieci które werbalnie znieważają , obrażają, lub wręcz poniżają swoich rodziców. I na nic się nie przyda tłumaczenie i wyjaśnianie takiego zachowania. W rzeczywistości dzieci te stają się tyranami, chociaż większość rodziców wcale tak myśli o swoich pociechach. A może rodzice powinni tak myśleć, mimo tego, że brzmi to dość szokująco? Więcej »