Category: Klub przyjaciół biblioteki

Kopciuszek

Dzisiaj (18.06.18r.) miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Dziewczęta należące do aktywu bibliotecznego wcieliły się w role aktorskie i zaprezentowały klasie IC przedstawienie pt.: „Kopciuszek inaczej”. Występ wywołał na twarzach zaproszonych maluchów uśmiech, nie zabrakło też gromkich braw. Celem dzisiejszego występu było zachęcenie młodszych uczniów naszej szkoły do odwiedzania biblioteki szkolnej i wypożyczania książek. Pierwszaczki zapewniły nas, że występ się podobał, w związku z czym, zostanie on pokazany pozostałym pierwszym klasom. Dziewczynki samodzielnie przygotowały dekoracje do przedstawienia i poświęcały swój czas na przygotowanie występu. Zaprosiły do udziału w uroczystości swojego kolegę i koleżankę z klasy.  Wykazały dużo chęci i zaangażowania. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym nadal będą rozbudzać w dzieciach potrzebę czytania. Po przedstawieniu pani Joanna Pyra – wychowawca klasy IC nagrodziła dzieci cukierkami i emotkami. Nie zabrakło wzruszeń, gdyż dziewczęta należące do koła bibliotecznego są właśnie wychowankami pani Asi. Zapraszam do obejrzenia zdjęć 🙂

Joanna Widuto – opiekun grupy

Więcej »

Spotkanie autorskie z ks. Karolem Misiewiczem

Dnia 09.05.2018r. ( w ramach Obchodów Tygodnia Bibliotek) odbyło się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie spotkanie autorskie z ks. Karolem Misiewiczem, autorem ksiązki „Przygody Pana Ślimaka”. W spotkaniu wzięła udział klasa I c wraz z paniami Joanną Pyrą i Joanną Widuto. Karol Misiewicz jest kapłanem w Archidiecezji Warmińskiej, posługę pełni w parafii św. Piotra i Pawła w Reszlu. Podczas spotkania, dzieci dowiedziały się jak wygląda pisarz, jakich atrybutów potrzebuje i….jak długo rosną wąsy. Uwaga dzieci sprawdzana była na bieżąco i nagradzana książką. W przerwie między bajkami dzieci opanowały hol biblioteki tworząc z masy solnej i kolorowych muszli przecudnej urody ślimaki przedstawiające Pana Ślimaka. Powstały piękne, kolorowe, pełne dziecięcej wyobraźni prace. Kolejna bajka zakończyła się również pytaniami dotyczącymi treści, czyli sprawdzeniem uwagi słuchacza. Spotkanie przebiegło w wesołej, przyjaznej atmosferze, dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania i świetnie się przy tym bawiły.  Ks. Karol Misiewicz podarował swoją ksiązkę naszej bibliotece i teraz wszystkie dzieci mogą zapoznać się z przygodami „Pana Ślimaka”.

Dziękujemy pani Sylwii Wąsowicz za zaproszenie.  Joanna Widuto & Joanna Pyra

Więcej »

Moto-majówka za nami!!!

13 maja miała miejsce w Barcianach Moto-majówka, podczas której były zbierane środki na leczenie naszego ucznia Tomka. Pogoda w pełni dopisała, pojawiło się mnóstwo ludzi o dobrym sercu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do nas i wsparli naszą akcję. Fantastycznie zagrał zespół Firegarden z panem Sebastianem Bednarczykiem na czele. Od godz. 11.00 mozna było oddać krew i zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców Szpiku. Całą imprezę zwieńczyła parada motocykli. Kwota jaką zebrała Druzyna Szpiku wynosi 1825 zł i zostanie ona wpłacona na konto Tomka z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację.

Pragniemy równiez serdecznie podziękować naszym uczennicom: Agnieszce Domurad i Izabeli Zborowskiej, które poświęciły swój wolny czas na pomoc przy sprzedazy ciast. Jesteście wzorem do naśladowania 🙂

Więcej »

Moto – majówka dla Tomka !

13 maja o godzinie 11.00 w Barcianach ( Plac przy Amfiteatrze ) odbędzie się Moto-majówka, podczas której będą zbierane środki na leczenie naszego ucznia Tomka, który zmaga się z ciężką chorobą krwi. Wszystkich, którzy mają dobre i wrażliwe serce zapraszamy tego dnia do stoiska Drużyny Szpiku. Jak możesz pomóc? Przyjdź, kup szpikowe ciastko, kiełbaskę lub maskotkę…Możesz również upiec ciasto lub podarować pluszaki, które będą sprzedane za symboliczną złotówkę. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na konto Tomka. Tego dnia będzie prowadzona także rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Jeśli zastanawiasz się czy Ty także możesz zostać dawcą, nic prostszego…przy stoisku informacyjnym otrzymasz garść informacji na ten temat. Charytatywnie zagra zespół Firegarden przygotowywany przez pana Sebastiana Bednarczyka (naszego muzyka).

Serdecznie zapraszamy!!! 

Więcej informacji uzyskasz w bibliotece szkolnej 🙂

Joanna Widuto ( nauczyciel – bibliotekarz)

Gabrysia i Ola z IIIC polecają!

„Magiczne Drzewo” i  „Zrób to Sam”.

„Magiczne Drzewo to bestsellerowa seria, której autorem jest znany reżyser filmowy Andrzej Maleszka. Cykl powieściowy Andrzeja Maleszki rozpoczyna książka Magiczne Drzewo Czerwone Krzesło. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy w dwutysięcznym roku nad Doliną Warty przechodzi straszliwa burza. Nawałnica powala magiczne drzewo, z którego ludzie wykonują różne przedmioty posiadające niezwykłą moc. Trójka rodzeństwa Kuki, Gabi i Filip odnajdują czerwone krzesło, które spełnia życzenia. Trzeba jednak bardzo uważać, gdy się je wypowiada i szybko się o tym przekonują. Kuki i jego rodzeństwo przy pomocy czerwonego krzesła muszą uratować zaczarowanych rodziców, których zmienili niebezpiecznym zaklęciem. Ich tropem podąża na stalowych nogach groźny Max, który chce zdobyć czerwone krzesło.

W kolejnej części serii Magiczne Drzewo, o tytule Magiczne Drzewo Tajemnica Mostu magiczna ruda Melania, która dowiaduje się o magicznym krześle, rzuca czar na Filipa, by zakochał się w pierwszej dziewczynie, którą zobaczy. Aby zdjąć zaklęcie z brata Kuki i Melania muszą udać się do Wenecji, by odnaleźć most, wykonany z magicznego drzewa. Tajemnica mostu tkwi w tym, że zdejmuje on czary z osób, które się na nim znajdą. Kukiemu i Melanii udaje się odczarować Filipa, ale kolejne kłopoty już za pasem.

Tom Magiczne Drzewo Olbrzym to kolejna dawka emocjonujących przygód. Kuki i Blubek niechcący wyczarowali Olbrzyma o siedmiu wcieleniach i żeby go pokonać Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą. Olbrzym ciągle przybiera nowe postacie, więc Kuki i jego przyjaciele walczą ze zwierzomaszynami, pożeraczem światła i smokiem z ognia, ale najtrudniejsze zadanie czeka ich, gdy dotrą do Szanghaju. Czerwone krzesło to nie jedyny magiczny przedmiot, jaki odnajduje Kuki.

W powieści Magiczne Drzewo Pojedynek chłopak wyjeżdża na obóz szachowy. Nie jedzie jednak sam. Wraz z nim wyjeżdża gadający pies Budyń oraz przyjaciele: Blubek oraz Gabi. Na miejscu odnajdują szachy obdarzone magiczną mocą i Kuki wyczarowuje swego klona. Chłopcy, Kuki oraz jego klon Ikuk, są tak podobni, że nawet rodzina i mówiący pies Budyń nie potrafią ich odróżnić. Klon to bardzo niebezpieczna istota, z którą Gabi, Kuki i Blubek będą musieli stoczyć pojedynek. Udaje im się go pokonać, ale nie na długo, bo klon wraca w kolejnej powieści z serii Magiczne Drzewo Gra.

Wraz ze służącymi mu robotami Ikuk włamuje się do Galerii Globo. O włamanie zostaje oskarżony Kuki i musi uciekać z domu. Odnajduje kostkę, która ma potężną moc, lecz wciąga posiadacza do niebezpiecznej gry. Kuki, Gabi i Blubek wyruszają na poszukiwanie klona. Ta wyprawa okaże się grą, którą nie łatwo jest wygrać. Magiczne Drzewo Gra to piąty tom przygodowej serii, pełnej magii oraz zaskakujących zwrotów akcji.

Opowieści z serii Magiczne Drzewo to bestsellery wśród powieści dla dzieci i młodzieży. Poznaj wszystkie książki z serii Magiczne Drzewo. Andrzej Maleszka wykorzystuje w książkach swoje doświadczenie filmowe, dzięki czemu mają one dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog”.

Książki z serii „Zrób to Sam” zapraszają Was do wspólnej kreatywnej zabawy. Przeznaczone są dla wszystkich miłośników sztuki i szeroko rozumianych prac plastycznych. Uniwersalny poradnik zawierający garść pomysłów na twórcze zabawy do wykorzystania zarówno w domu, jak i w szkole. Wystarczy papier, kredki, farby, nożyczki, żeby powstała niezwykle oryginalna praca!

A Ty jaką książkę polecasz?

Natasza i Maja z II A polecają !!!

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Zaproponuj swoim szkolnym kolegom i koleżankom  książkę, która wyjątkowo przypadła Ci do serca. Zabawę rozpoczynają dziewczynki z klasy II a – Maja i Natasza, które polecają  książki autorstwa Rosie Banks z serii Magiczne Królestwo.

„Magiczne Królestwo” to seria, w której każda dziewczynka znajdzie to, co lubi najbardziej: opowieści o przyjaźni, magiczne tajemnice oraz zaczarowany świat przygód. Dzięki tym niezwykłym historiom poznasz trzy wyjątkowe przyjaciółki, które, zawsze odważne i pomysłowe, ratują pewną baśniową krainę od katastrofy. Teraz drzwi do przygody otwierają się także przed tobą. Pomóż bohaterkom ocalić Magiczne Królestwo przed okrutną królową i jej niegodziwymi sługami.

A Ty jaką ksiązkę polecasz???

Nasze marzenia – lekcja biblioteczna w klasie I B

„Dzieci lubią mieć marzenia,
Chcą, by były do spełnienia.
Każde w głowie ma guziczek,
Taki mały żółty pstryczek,
Co im świat piękniejszym czyni,
Od Krakowa aż do Gdyni.”
Hanna Niewiadomska
Dzisiaj ( 22.02.2018r.) w kasie I B odbyła się lekcja, pt.: „Nasze marzenia”. Kluczem do rozważań o naszych pragnieniach była bajka „O rybaku i złotej rybce”. Dzieci w skupieniu wysłuchały czytanej przez nauczyciela bajki, a następnie wypowiadały się na temat wysłuchanego tekstu. Rozmawialiśmy o tym, co to są marzenia?
Czy wszystkie się spełniają? Czy marzenia są potrzebne? Co wpływa na nasze marzenia? Czy posiadanie marzeń sprawia nam przyjemność? Czy marzenia są potrzebne w naszym życiu? Dzieci podzieliły się swoimi marzeniami z kolegami i koleżankami, a te najskrytsze zapisały na maleńkich rybkach. Podczas zajęć towarzyszyła nam złota rybka, która sprawiła dzieciom dużo radości. Nie przeszkadzał nawet fakt, iż nie była prawdziwa 🙂
Nauczyciel prowadzący: Joanna Widuto
Więcej »

Zajęcia biblioteczne

Ogromną rolę w pracy biblioteki odgrywają uczniowie. W naszej bibliotece już kolejny ( trzeci) rok organizowane są zajęcia dla chętnych uczniów. W tym roku są to uczniowie klas IV, którzy uczestniczą w zajęciach, pomagają w pracach bibliotecznych, które wymagają od nich skupienia uwagi, koncentracji, zaangażowania i sumienności. Działalność koła ma przede wszystkim znaczenie wychowawcze. Przyczynia się do zwiększania zainteresowania książką. Rozbudza zainteresowania bibliofilskie, jest jedną z form uspołeczniania młodzieży, uczy zasad korzystania z biblioteki. Rozwija wśród uczniów postawy społeczne. Na naszych zajęciach uczniowie zajmują się nie tylko książką i pracami bibliotecznymi, próbują swoich sił w wielu różnych dziedzinach: wykonują prace plastyczne, dbają o wystrój biblioteki, szyją, przygotowują gazetki ścienne, obsługują czytelników, wcielają się w role aktorskie, biorą czynny udział w organizowanych akcjach czytelniczych i charytatywnych 🙂 Dziewczęta uczą się współpracy w grupie, dzielą się swoimi pasjami, zainteresowaniami, talentami. Razem spędzamy przyjemnie czas, tworzymy, rozmawiamy, pracujemy, wymieniamy się pomysłami 🙂
Opiekun grupy: Joanna Widuto

Więcej »

Konkurs na ” Najpiękniejszą walentynkę” rozstrzygnięty!

„Jesteś moim marzeniem
Najskrytszym pragnieniem
Każdej nocy śnię o Tobie
Bo bez Ciebie żyć nie mogę..”
No i mamy to! Konkurs walentynkowy został rozstrzygnięty!
W związku z obchodami Dnia Zakochanych w naszej szkole zorganizowany został konkurs na „Najpiękniejszą walentynkę”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką ciekawej i oryginalnej walentynki. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły, wzięło w nim udział 14 osób. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 15 lutego w bibliotece szkolnej.
A oto zwycięzcy:
Klasy I-III:
I miejsce : Zuzanna Pakosz, kl. I c i Gabrysia Warmińska, kl. Ib.
Wyróżnienia:
Julia Wysocka, kl. Ic
Izabela Paszkiewicz, kl. IIId
Klasy IV-VI:
I miejsce: Amelia Wieliczko, kl. IV b
Wyróżnienia:
Emil Bednarczyk, kl. IV a
Aleksandra Koper, kl. VI a
Klasy II-III gimnazjum:
I miejsce Julia Fedyk, kl. IIIc
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.
Serdecznie gratulujemy !!!
Organizator konkursu: Joanna Widuto ( nauczyciel – bibliotekarz)

Więcej »

Konkurs Walentynkowy

W związku z obchodami Dnia Zakochanych w naszej szkole, biblioteka szkolna ogłasza konkurs na ” Najpiękniejszą Walentynkę”. Zadanie polega na wykonaniu kartki walentynkowej dowolną techniką ( kredki, farby, bibuła, inne materiały) i w dowolnym formacie. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w terminie do 13.02.2018r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14.02.2018r. (na długiej przerwie) w bibliotece. Oceniane będą : estetyka, kreatywność, samodzielność, pomysłowość. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Na zwycięzców czekają nagrody!