Archive for Marzec, 2016

AUTYZM. POZNAJ, ZANIM OCENISZ.PRZYGOTOWANIA DO AKCJI.

Ogólnoświatową inicjatywę „Na niebiesko dla autyzmu” rozpoczęliśmy dużo wcześniej, aby uczcić ten dzień bardzo uroczyście.  Uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami przygotowali niebieskie akcenty w postaci motyli i kwiatów. Koordynatorzy akcji zajęli się wykonaniem banerów, transparentów, girlandy balonowej oraz przygotowaniem scenariusza. W przeddzień inicjatywy dzieci  z zapałem trenowały taniec pojednania i piosenkę o tolerancji.  Pan Andrzej Hałuszka zajął się podświetleniem szkoły na niebiesko. 1 kwietnia wczesnym rankiem zespół nauczycieli napełniał balony helem, które wypuszczone w niebo staną się symbolem solidaryzowania z  osobami z autyzmem. Udało nam się również wygrać JimBOX- specjalny pakiet do świecenia od Fundacji JIM (za kreatywność i zaangażowanie w przygotowaniu akcji).

Efekty naszej pracy widoczne w galerii poniżej.

Więcej »

page0001

Półfinał IV Mistrzostw Województwa W-M w piłce ręcznej dziewcząt Szkół Gimnazjalnych Szkolnego Związku Sportowego

W dniu 22.03 /wtorek/ 2016 r. o godz. 10:00 w hali sportowej Gimnazjum w Rozogach przy ul: 24 Stycznia 13 odbył się IV półfinał (baraż) mistrzostw województwa W-M w piłce ręcznej dziewcząt szkół gimnazjalnych. W zawodach udział wzięły trzy zespoły: Gimnazjum Lubawa, ZS Nr1 z O/I w Kętrzynie, Gimnazjum Rozogi. Awans do finału mistrzostw województwa wywalczył zespół z Kętrzyna. Więcej »

Trening efektywnego czytania po angielsku

Trening szybkiego czytania po angielsku/Joanna Hryniewicz-Wyszyńska

W klasie IV c SP wprowadziłam ćwiczenia mające na celu zwiększenie tempa czytania a co za tym idzie poprawę jakości czytania. Moim celem było zwrócenie uwagi na sam proces czytania, poprawnej wymowy oraz zmaksymalizowanie wysiłku umysłowego w proces dekodowania-kodowania znaków literowych

Więcej »

POGOŃ ZA WIELKANOCNYM ZAJĄCEM

Zajączek wielkanocny rozpoczął już przygotowania do świąt. Zatrzymał się w Centrum Aktywnego Wypoczynku ,,Gwarek” k/Giżycka.  22 kwietnia dzieci z kl. II C  odwiedziły magicznie wiosenną krainę.

Na wszystkich czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Oto plan pogoni za wielkanocnym zającem:

  • Ucieczka z jajeczka (emocjonująca gra fabularna, której celem było wydostanie się z pomieszczenia)
  • Wyścigi pisanek (zdalnie sterowane pisanki, czyli zapach palonej gumy i pisk opon )
  • Norka zajączka ( labirynt)
  • Aleja Wielkanocna ( zakupy przedświąteczne, wiosenne łowy, basen z kulkami)
  • Kurczak Show ( multiteleturniej przybliżający wiedzę o tradycjach Świąt wielkanocnych)
  • Tańce Szalonego Kurczaka ( zajęcia rytmiczno – taneczne w szalonym klimacie)
  • Wielkanocne wypieki ( pieczenie mazurków)

Najważniejszym jednak punktem programu było oczywiście spotkanie z samym zajączkiem. Niestety, co dobre szybko się kończy. Nadeszła pora powrotu. Kurczak Ratownik opiekujący się  naszą grupą odprowadziły nas do autokaru i zadowoleni wróciliśmy do Kętrzyna. Długo będziemy pamiętać chwile spędzone w magicznie wiosennej krainie. Może wrócimy tam za rok? Warto to powtórzyć!

Katarzyna Ciborska & Krystyna Szulc

Więcej »

WIOSNA, ACH TO TY

„Wiosna, wiosna dziś na łące,
powitalny będzie koncert.
Świerszcz ma skrzypce, skrzat bębenek.

W nutkach pięknych sto piosenek.”

Na kogo czekaliśmy z tak wielką niecierpliwością? Oczywiście na nią: ciepłą, słoneczną i przepiękną WIOSNĘ. Uczniowie klas 1-3 jak zwykle przywitali ją z ogromnym zadowoleniem. Śpiew piosenek, malowanie portretów, przygotowywanie przepysznych zdrowych kanapek, zawody sportowe – to tylko niektóre z zaplanowanych działań młodych „wagarowiczów”. Tak, tak, tego dnia nikt nie śmiał otwierać elementarzy i zeszytów! Naszym zadaniem było „rozprawienie” się z długą i mroźną zimą. Przygotowana ze słomy i kolorowych bibułek Marzanna spłonęła, żegnając tym samym długą, choć niezbyt śnieżną w tym roku zimę. Kalendarzowa i astronomiczna wiosna jest już z nami. Z niecierpliwością czekamy już tylko na tę termiczną.

Więcej »

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Samorząd Uczniowski 21 marca 2016 r. zorganizował SzkolnyPrzegląd Przedstawień Profilaktycznych pt. ,,Żyję aktywnie ,zdrowo i bezpiecznie ” dla klas IV- ­­ V szkoły podstawowej i I – II gimnazjum. Uczniowie przygotowali ciekawe przedstawienia. Występy oceniało jury w składzie:
Pani Irena Bator­ członek Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pani Elżbieta Zborowska ­Rada Rodziców, Pani Krystyna Tymcio – pedagog szkolny, Pan Andrzej Graczyk – nauczyciel plastyki.

Szkoła podstawowa:

I miejsce zajęła klasa IV c ­wych. Pan Daniel Wróbel .

Gimnazjum:

I miejsce zajęła klasa II a – wych. Pani Joanna Proboszcz.

Nagrodzone klasy otrzymały bon o wartości 150 złotych na

dofinansowanie wycieczki klasowej. Gratulujemy!

Więcej »

Sukcesy Bartka i Kuby w konkursach przedmiotowych

Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie za nami. Z wielką przyjemnością informujemy, że uczeń klasy VI b Bartosz Szczurko został laureatem konkursu z historii i społeczeństwa (opiekun – p. Aneta Pusio) i przyrody (opiekun –  p. Dorota Gryta), a także finalistą konkursu z języka polskiego (opiekun – p. Dorota Malinowska). Gimnazjalista Jakub Czuczko z klasy III c został finalistą konkursu z matematyki (opiekun –  p. Joanna Proboszcz) oraz fizyki (opiekun –  p. Joanna Czerniakowska). Serdecznie gratulujemy szkolnym omnibusom oraz ich opiekunkom!

Biblioteka szkolna poleca!!!

„Pięć minut”

„Jak wiele może się zmienić w ciągu pięciu minut? Bardzo wiele. Całe życie.(…) Pięć minut to wzruszająca opowieść o potrzebie przebaczenia i o tym, jak ciężko jest ruszyć dalej, gdy się go nie uzyska.”

„Nocny motyl”

„Od dzieciństwa nazywali ja księżniczką. Była najpiękniejsza w całym mieście. Bogata, mądra i otoczona przyjaciółmi. Czego jeszcze mozna chcieć?(…) Jaką cenę trzeba zapłacić, by być na szczycie i jednocześnie się na nim utrzymać? Jak poradzić sobie w świecie gdzie królują nocne kluby, narkotyki i moda? W tej książce marzenia ścieraja się z rzeczywistością. Każda nastolatka powinna ją przeczytać, by zrozumieć, ile trzeba poświęcić, aby znaleźć się na okładkach najlepszych pism i spróbować pozostać sobą…”

Obie książki Igi Wisniewskiej znajdują się w zbiorach biblioteki. Zapraszamy!!!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego 21 lutego, pracownice biblioteki szkolnej zorganizowały dwie imprezy czytelnicze. Pierwsza miała zaangażować do udziału najmłodszych użytkowników języka polskiego, którzy wyszukiwali w słownikach wyrazy  trudne ortograficznie, wspólnie wyjaśniali zasadę ich pisowni oraz umiejętnie odwoływały się do wiedzy słownikowej. Najbardziej „skomplikowane egzemplarze” wywieszone zostały  na bibliotecznej gazetce ściennej.

Starsi uczniowie natomiast uczestniczyli w anonimowym badaniu ankietowym dotyczącym czystości i kultury języka. Wybrane losowo trzy klasy gimnazjum odpowiadały na pytania związane z oceną własnego zasobu słownictwa, jego poziomu i kultury. Zbadano w jakim stopniu i w jakich okolicznościach młodzież używa wulgaryzmów  oraz łamie zasady poprawnego posługiwania się językiem polskim. Poproszono także o podanie jakiegoś rozwiązania tego problemu.

Analiza odpowiedzi i zebrane wnioski pozwolą oszacować poziom umiejętności leksykalnych i językowych starszych uczniów, określić które środowisko najbardziej wpływa na rozwój lub zachwianie tych umiejętności, a w dalszej perspektywie opracować we współpracy z nauczycielami języka polskiego efektywny program naprawczy.

Anna Banasiak & Joanna Widuto