Archive for Październik, 2016

Przyłapani zaczytani

W dzisiejszym medialnym świecie dzieci coraz częściej spędzają swój wolny czas przed komputerem i  telewizją. Książka nie jest już jedynym źródłem informacji. To nam rodzicom powinno zależeć na tym, aby nasze dzieci czytały. Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju naszych dzieci. „Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla samego czytelnika, przynosi mnóstwo frajdy.Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze”.

Nasza placówka przystąpiła do programu „Zaczytana Szkoła”. Chcemy pokazać, że warto czytać i podkreślić, że jest to nasz wspólny cel, nas nauczycieli i nas rodziców. W związku z tym, proponujemy przyłączenie się do akcji czytelniczej „Przyłapani zaczytani”. Polega ona na fotograficznym udokumentowaniu chwil spędzonych z książką. Zdjęcia należy przesyłać na e-mail biblioteka.sp5@op.pl

Informujemy, że przesyłając zdjęcia wyrażacie państwo zgodę na ich publikację i wykorzystanie  w materiałach promocyjnych i pamiątkowych szkoły.

JoannaWiduto

AKTYWNA SOBOTA

Obserwując zapał towarzyszący dzieciom w czasie „ prac kuchennych”,  postanowiłyśmy zorganizować warsztaty kulinarno – plastyczne.
Te zajęcia były fascynującą  podróżą do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki zabawie w gotowanie, połączonej z elementami terapii sensorycznej, w prosty i przyjemny sposób można było wspierać dziecko w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego go świata.
Zajęcia te miały na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania gofrów oraz zachęcić do  wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między rówieśnikami.

Zgodnie z naszym zwyczajem zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania drugiego śniadania.  Dużo radości sprawiły zabawy integrujące grupę: krąg przyjaźni, magiczne prześcieradło.  Następnie zabraliśmy się za przygotowanie ciasta do gofrów. Dzieci dokładnie zapoznały się z przepisem.  Angażując zmysły, rozpoznawały potrzebne składniki. Według poznanej receptury przygotowały puszystą masę gofrową. Wiele frajdy sprawiło ubijanie mikserem piany z białek i własnoręczne wykonanie cukru pudru „babcinym młynkiem”.  Nie lada wyzwaniem, ale również ogromną przyjemnością, było wylanie ciasta na gofrownicę. Każdy uczestnik samodzielnie przygotował chrupiącego gofra z dodatkami (oj, polała się śmietana i czekolada).  Po napełnieniu brzuchów, przyszedł czas na kolejne działanie. W czasie wykonywania pracy tematycznej o jesieni, dzieci wykazały się niebagatelną kreatywnością. Przy użyciu plasteliny,  liści i fizeliny powstały przepiękne prace.  Na zakończenie zajęć Paweł i Dawid, nazywani przez młodszych „dyrektorami”, z ogromnym zapałem pozamiatali salę, a dziewczynki pozmywały naczynia.  Kolejna sobota była przepełniona dobrym humorem i zabawą.  Do zobaczenia wkrótce 🙂

                                                                                                                                                                       Pozdrawiamy

Opiekunowie p. Kasia i  p. Małgosia

p1030355

p1030382

Więcej »

Debata o książce

Klasa IV b dołączyła do realizowanego przez bibliotekę szkolną projektu „Zaczytana szkoła”. 20 października uczniowie wzięli udział w debacie na temat korzyści płynących z czytania książek, powiedzieli po jakie pozycje sięgają najchętniej i w jakich okolicznościach. Więcej »

SZACHOWY POWRÓT NASZYCH MAŁYCH MISTRZÓW !!!

22 października w kinie ,,Gwiazda’’ odbył się pierwszy, w tym roku szkolnym Turniej Szachowy. Nasi uczniowie – klasa II B po raz kolejny brała w nim udział. Po świetnych, zeszłorocznych wystąpieniach dzieci zmieniły ligę. Mateusz Woźniak startował w I lidze  i zdobył 3 miejsce. Do II ligi zakwalifikowali się: Weronika  Kieszek – 5 miejsce, Jakub Zadroga – 7 miejsce, Michał Januszanis – 13 miejsce. Po raz pierwszy w turnieju, w trzeciej lidze startowały dziewczynki: Kornelia Markowska – 3miejsce i Emilia Mańkowska – 4 miejsce. Choć był to ich debiut,szachistki udowodniły, że potrafią grać. Wszyscy spisali się na medal i walczyli do końca.  Duch rywalizacji i zasady uczciwej gry towarzyszyły naszym małym uczestnikom przez cały turniej, a uśmiechy nie znikały z ich twarzy. Kolejny turniej za miesiąc, a my mamy sporo czasu, aby trenować i szlifować swoje umiejętności i wiadomości.

Trzymajcie za nas kciuki !!!

Ewelina Chałkowska – Dwulat

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej »

Biblioteka poleca!

Biblioteka szkolna poleca znane i lubiane książki dla dzieci.

„Tadek Niejadek” -rymowana opowiastka o chłopczyku, który nie miał apetytu i jadł tak mało, że kiedy wziął do ręki balonik z helem… odleciał razem z nim! Tadek nie ma wyjścia – żeby powrócić na ziemię, musi zacząć jeść. I odkrywa, że jest to całkiem przyjemne!

„Zając Poziomka” o zabawnym, tryskającym optymizmem zającu, zawiera dwanaście opowiadań, po jednym na każdy miesiąc.
Zając Poziomka i jego narzeczona, Rozamunda, razem z przyjaciółmi z lasu przeżywają rok pełen przygód – bawią się w teatr, majsterkują, przygarniają pod swój dach Babulę-Zgadulę, organizują Dzień Zwierząt i Festiwal Piosenki.
Uczą czytelników, że warto dbać o las i jego mieszkańców, używać magicznych słów „proszę, przepraszam i dziękuję” i zawsze być uśmiechniętym.
Długie uszy – tak, białe zęby – to też, ale przede wszystkim ENTUZJAZM. Zając Poziomka ma go bez liku.
Nawet zaraził nim rozsądną Rozamundę i Was też chętnie zarazi!
Z nim wszystko smakuje lepiej – i główka kapusty, i pierwszy dzień w szkole.
Postać zająca stworzył Andrzej Marek Grabowski, pomysłodawca i autor ponad tysiąca programów dla dzieci, kilkunastu książek, Pan Tik-Tak z emitowanego od 1983 roku „Tik-Taka”.

Smerf Trojański” – Smerfy znajdują w lesie drewnianą figurę i zachwycone postanawiają zabrać ją do wioski. Nie jest to jednak takie proste. W dodatku nie wiedzą jeszcze, jaki podstęp wymyślił tym razem okrutny Gargamel.

Te i wiele innych ulubionych bajek znajdziesz w swojej bibliotece!!!

OGŁOSZENIE

Z okazji zbliżającego się jubileuszu trzydziestolecia szkoły ogłaszam dwa  konkursy  literackie:

„Moja szkoła za sto lat – opowiadanie” – dla uczniów klas IV-VI SP

„Charakterystyka wybranego nauczyciela” – dla gimnazjalistów

Samodzielnie napisane  prace należy składać  u organizatora konkursu w sali nr 113 w terminie do 5 listopada br. Nie ma ograniczeń dotyczących objętości tekstów.  Prace oceni komisja powołana przez organizatora. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi w drugiej połowie listopada.

Organizator: Szymon Januszanis

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października na piątej godzinie lekcyjnej odbyła się  uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor  p. Bożena Mickiewicz złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Poinformowała, że w tym roku nagrodę Burmistrza Miasta otrzyma p. Aneta Pusio. Tradycyjnie wręczyła też swoje nagrody. Otrzymali je: p. Joanna Czerniakowska, p. Elżbieta Krzak, p. Małgorzata Krzyżanowska, p. Anna Jankowska, p. Katarzyna Puczel, p. Katarzyna Ciborska, p. Małgorzata Olenkowicz, p. Dorota Gryta, p. Jolanta Kiełdanowicz, p. Sylwia Rakiel, p. Anna Płoska, p. Anna Banasiak, p. Joanna Widuto, p. Mariusz Michalak, p. Jacek Stankiewicz oraz pracownicy administracji i obsługi: p. Beata Modzelewska, p. Danuta Sobiecka, p. Beata Mączka, p. Teresa Sobstyl, p. Irena Woronowicz i p. Danuta Stawarek. Nie zabrakło życzeń od p. Elżbiety Zborowskiej z Rady Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. W  części artystycznej wystąpili uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej, którzy dzielnie recytowali, śpiewali i tańczyli. Po uroczystości w pokoju nauczycielskim czekała  słodka niespodzianka – prezent od Rady Rodziców.

ZACZYTANA SZKOŁA

Klasa VI b włączyła się do prowadzonej przez szkolną bibliotekę akcji „Zaczytana szkoła”. Wychowawca ogłosił klasowy konkurs literacki, polegający na dopisaniu dalszych losów bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Nie zabrakło fantastycznych pomysłów. Po przeczytaniu wszystkich prac komisja w składzie:  p. Anna Banasiak i p. Szymon Januszanis wyłoniła laureatów.

I miejsce – Oliwia Dźwil

II miejsce – Oliwia Góźdź

III miejsce – Amelia Woźniak

Wyróżnione osoby otrzymały dyplomy i książki wraz z zakładkami. Serdecznie gratulujemy!

BIBLIOTEKA SZKOLNA  zaprasza uczniów do udziału
w konkursie poetycko-plastycznym dotyczącym jesieni zatytułowanym „List na liściu”.Konkurs polega na ułożeniu wierszyka o jesieni i rozpisaniu go na własnoręcznie wykonanym liściu z papieru. Najciekawsze prace wyeksponowane zostaną na gazetce ściennej przy bibliotece szkolnej.

Więcej »

Zbiórka dla zwierząt

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT


Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach. 4 października przypadają imieniny Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Od 4 do 11 października trwa Tydzień Zwierząt, a cały miesiąc został ustanowiony MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT.

Miesiąc ten przypomina nam, że powinniśmy traktować zwierzaki z poszanowaniem ich naturalnych potrzeb – jak istoty żywe, zdolne do odczuwania zarówno fizycznego bólu, jak również radości czy wdzięczności.

Zwykło się mówić, że pies to najlepszy przyjaciel jednak w wielu przypadkach może być to kot, czy kanarek.Bycie odpowiedzialnym opiekunem własnego zwierzaka to pierwszy krok do respektowania praw zwierząt, jako uzależnionych od nas istot żywych. Wyczulenie na krzywdę innych zwierząt i zwracanie uwagi osobom źle traktującym swoje czworonogi to kolejny etap. Gdy otworzymy się jeszcze bardziej i zrozumiemy, że zwierzęta hodowlane również mają swoje prawa i potrzeby, będziemy w stanie wpływać także na ich los – poprzez bardziej świadome wybory konsumenckie. Ważne jest to, by pamiętać, że to my decydujemy o losie zwierzaków
i to my możemy zapewnić im albo piękny żywot, albo zgotować piekło. Jak powiedział Antoine de Saint-Exupery: „na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.”

25 października obchodzimy w Polsce nieformalne Święto Kundelka. Skąd taka nazwa? Wiąże się ona z ustawą o ochronie zwierząt, która weszła w życie 24 października 1997 roku.Tego dnia schroniska dla zwierząt w całym kraju organizują dni otwarte i zachęcają do adopcji m.in. kundelków, a także wspomagania placówki w formie datków, karmy, koców. Niektóre schroniska „przedstawiają” swoich podopiecznych w centralnych punktach miasta. Od niedawna także przedszkola i szkoły włączają się w akcję, zbierając suchą karmę i przekazując do wybranego schroniska.

Nasza szkoła również podjęła działania na rzecz pomocy zwierzętom, które pozbawione są domu i przebywają w schronisku. Biblioteka szkolna organizuje zbiórkę rzeczy, które choć
w niewielkim stopniu umilą życie tamtejszych zwierzaków. Akcja prowadzona będzie do 28 października, a uzbierane „dobra” przekazane do Schroniska dla Zwierząt w Pudwągach.

Lista potrzebnych rzeczy

– karmy dla psów, w tym seniorów i szczeniąt,

– posłania, koce, kołdry, legowiska, prześcieradła, ręczniki itp.
( rzeczy te przydatne są w Schronisku przez cały rok ),

– smycze, obroże, kagańce,

– zabawki dla seniorów i szczeniąt,

– kubraczki dla psów krótkowłosych,

– słoma do bud, trociny do kuwet.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Anna Banasiak & Joanna Widuto