Archive for Luty, 2017

Z wizytą w schronisku w Pudwągach

Do Schroniska dla Zwierząt Bezdomnych w Pudwągach w środę 22.02.2017 roku wybrała się klasa 3d z wychowawczynią i opiekunami. Celem wycieczki była obserwacja zwierząt zimą oraz niesienie im pomocy. Uczniowie z przeprowadzonej zbiórki wspólnie zakupili karmę dla zwierząt, smycze, oddali swoje maskotki oraz stare koce , z czego pani kierownik Elżbieta Dąbrowska bardzo się ucieszyła. Każda pomoc jest bardzo cenna. Wprawdzie  schronisko nie ma  problemów z finansami, ponieważ zarządza nim  przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Komunalnik” w Kętrzynie,  ale zbierane są pieniądze na dodatkowe kwestie związane  ze zdrowiem czworonogów, np. na badania, leki, operacje. Więcej »

SUKCES MŁODYCH ARTYSTÓW!

          Dnia 23 lutego 2017 roku w Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury nastąpiło oficjalne wręczenie nagród uczestnikom Miejskiego Konkursu Plastycznego z okazji 660-lecia Miasta Kętrzyna, pod hasłem  „Magiczne zakątki Kętrzyna”.

          Uczniowie z klas IV -VI Szkoły Podstawowej wykonali piękne prace w różnych technikach plastycznych, co zaowocowało licznymi nagrodami:

I miejsce – Amelia Woźniak – kl. VI B

II miejsce – Wiktoria Pupel – kl. V C

II miejsce – Karolina Pąk – kl. IV A

wyróżnienie – Hanna Turkiewicz – kl. V B

wyróżnienie – Jakub Gasperowicz – kl. V C

 

           Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i mam nadzieję , że zainteresowania plastyczne nie wygasną , a wręcz zmotywują do dalszych działań w kolejnych konkursach.

                                                                              Dorota Arszułowicz

Więcej »

Sukces świetlicy :)

     Dzieci ze świetlicy dolnej zajęły III miejsce w konkursie plastycznym „Magiczne zakątki Kętrzyna” organizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury. Wspólnie wykonaliśmy wydzierankę przedstawiającą budynek i okolicę naszej szkoły. W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy oraz piękny album „Cuda Polski. Warmia i Mazury”.

     Cieszymy się z naszego małego sukcesu! 🙂

 

Ewa Nowińska-Dymek i Joanna Zapaśnik

 

CZY WIECIE, ŻE AFRYKAŃSKICH ZWIERZĄT CORAZ MNIEJ NA ŚWIECIE ?

Dnia 22 lutego 2017 roku odbył się VI Szkolny Konkurs Przyrodniczy pt.: „Czy wiecie , że afrykańskich zwierząt coraz mniej na świecie?”

Świat afrykańskich zwierząt jest bardzo różnorodny. Niestety wielu mieszkającym tam zwierzętom grozi wyginięcie. Przynajmniej 11 gatunków kopytnych jest zarejestrowanych w „ Czerwonej Księdze”, która ewidencjuje ssaki na wymarciu. Pozostało ok. 24 tysiące nosorożców czarnych i ich liczba stale się zmniejsza. Słoń afrykański jest ustawicznie tropiony przez handlarzy kością słoniową. Antylopa Huntera- 17 sztuk w ZOO około 1000 na wolności. Tora- pozostało już tylko paręset okazów. Gorylom górskim grozi kompletna zagłada. Liczba szympansów systematycznie się zmniejsza. Kolobus- małpka skarłowaciała- żyje ich już tylko 200.  Na krokodyle ludzie polują już od IX wieku. Dziś znajdujemy niewiele okazów. I niestety możemy wymieniać tak jeszcze…

Dzieci z klas II i III Szkoły Podstawowej popisywały się swoją wiedzą na temat zwierząt żyjących w Afryce.

W klasach III kolejne miejsca zajęli:

  1. Dominika Morawska kl. III d
  2. Maja Jachimek kl. III c
  3. Cyprian Włosik kl. III b

 W klasach II kolejne miejsca zajęli:

  1. Michał Januszanis kl. II a
  2. Igor Karasik kl. II b
  3. Kornelia Markowska kl. II b

 Serdecznie gratulujemy wszystkim i mamy nadzieję , że zainteresowania przyrodnicze nie wygasną w następnych latach pobytu w szkole.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie:

                                   Krystyna Szulc i Katarzyna Ciborska

Więcej »

OD KOŁYSANKI DO ARII

16 lutego odbyła się kolejna lekcja z Panią Muzyką. W rolę aktorów wcielili się uczniowie klasy Ia. To pierwszy występ pierwszaków w koncercie muzycznym. Trzeba przyznać,że bardzo udany. Dzięki uprzejmości JAZZodora, króla i królowej dzieci poznały terminy muzyczne ,takie jak: muzyka wokalna, opera, aria. Słownik małego melomana poszerzył się również o znajomość czterech rodzajów klas głosu ludzkiego.

Więcej »

APEL PODSUMOWUJĄCY I PÓŁROCZE

23 lutego na piątej godzinie lekcyjnej odbył się apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2016/2017. Dyrektor szkoły p. Bożena Mickiewicz wręczyła stypendia naukowe  i sportowe wyróżniającym się uczniom. Otrzymali je:

ZA WYNIKI W NAUCE: Paulina Niewęgłowska, Jan Szulc, Weronika Wróblewicz, Kamil Knodel, Julia Zborowska, Julia Trypucka, Wiktoria Pupel, Karolina Warno, Dawid Wankewycz, Oliwia Witaszek.

ZA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE: Klaudia Sulej.

Serdecznie gratulujemy! Więcej »

KONKURS „LEGENDY O KĘTRZYNIE”

Uczennice naszej szkoły – Oliwia Góźdź z klasy VI b i Olga Lengauer z klasy III a gim. znalazły się w gronie 36 osób docenionych przez komisję miejskiego konkursu „Legendy o Kętrzynie”. Ich prace będą wydrukowane w gazecie „Nasze Miasto Kętrzyn.pl”.  Dziewczętom nie udało się zająć miejsc 1-3, ale i tak serdecznie im gratulujemy!

Pomagam, bo umiem

W piątek 17.02.2017 w klasa 3d uczestniczyła  w zajęciach „Pomagam, bo umiem” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Abakus. Było to spotkanie z osobą niewidomą panią Ewą Maksymowicz. Wstępem do jej pogadanki był film ukazujący jej codzienne funkcjonowanie w domu i środowisku lokalnym. Pokazała i zaprezentowała wiele elektronicznych gadżetów, które  wykorzystuje do przygotowania potraw. Noszą one nazwy: PenFriend, czytak, dyktafon, czasomierz. W prowadzeniu kuchni pomaga jej świetna pamięć, czytak, który przykłada do pudełek, a te wydają różne dźwięki. Potrafi przypisać dźwięk do przedmiotu. W ten sposób rozpoznaje, jakie ma w ręku przyprawy. PenFriend, przypomina duży długopis – on czyta etykiety . Parzenie kawy to także dźwięki. Gdy filiżanka jest prawie  pełna, kobieta słyszy krótki sygnał, dopełnia ją mlekiem, wtedy pojawia się długi dźwięk ostrzegający przed przelaniem.

Ogromnym zaskoczeniem dla uczniów był fakt, że pani Ewa samodzielnie gotuje, piecze, parzy herbatę, sprząta, prasuje, porusza się po mieście i robi zakupy. Ze strony uczniów było ogromne zainteresowanie i mnóstwo pytań świadczących rozumieniu ograniczeń i trudności wynikających z niepełnosprawności. Pani Ewa jest autorką książki „Kuchnia czterech smaków”, a także pomysłu na projekt „Alfabet z koszyczka” do których  wiersze napisała Jola Kutyło, a ilustracje stworzyła Małgorzata Markowska.

Po skończeniu spotkania uczniowie długo jeszcze zdobywali pytania, posługiwali się urządzeniami. Byli pod ogromnym wrażeniem osobowości p. Ewy, jej serdeczności, uśmiechu, wytrwałości i radości,  jaką dają jej spotkania z dziećmi i młodzieżą.

Więcej »

Pierwsza pomoc przedmedyczna w III d

Dnia 13.02.2017 r. o godz.  9.00 rozpoczęły się pierwsze zajęcia z pomocy przedmedycznej, które przeprowadziła pani Grażyna Szymańska – szkolna pielęgniarka, zaproszona przez wychowawcę klasy. Na początek zapoznała uczniów z niezbędnymi materiałami opatrunkowymi potrzebnymi do opatrzenia ran, oparzeń, skręceń i zwichnięć. Uczniowie przeprowadzili ćwiczenia na sobie pod czujnym okiem pani Grażyny. W drugiej części przeszkoliła ona uczniów w udzielaniu pomocy osobie nieprzytomnej z zatrzymaniem akcji serca. Ćwiczenia na fantomie okazały się bardzo trudne i męczące, o czym przekonali się uczniowie. Starali się je wykonywać zgodnie z poleceniami pani Grażyny. Podziękowaniem były brawa. Zaprosili panią na kolejne zajęcia.

Więcej »

POTRZEBNA NATYCHMIASTOWA POMOC

Wskutek tragicznego pożaru na Nowej Wsi trzy osoby poniosły śmierć (w tym 3-letnie dziecko),a 7 osób pozostało bez domu.
W ramach pomocy poszkodowanym od jutra do 28 lutego będą się odbywały w naszej szkole zbiórki pieniędzy.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego będą zbierali pieniądze chodząc po klasach.
Każdy może pomóc! Liczy się nawet najmniejszy dar!
Organizatorzy: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.