Archive for Maj, 2017

Finał zbiórki karmy dla podopiecznych Schroniska w Pudwągach

W poniedziałek 29.05. 2017 r. odwiedziły naszą szkołę panie ze Schroniska w Pudwągach – Elżbieta Dąbrowska (kierownik schroniska) i wolontariuszka Monika wraz z Aresem. Uczniowie naszej szkoły dwukrotnie zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom przy okazji obchodów Światowego Dnia Zwierząt. Akcje miały na celu wsparcie podopiecznych schroniska. Nasi uczniowie jak zwykle nie zawiedli i ilość zebranych darów cieszyła oczy. Znalazły się w nich: karma dla psiaków oraz materiały higieniczne potrzebne do pielęgnacji czworonogów (koce, miski, obroże).

Spotkanie miało kontekst wychowawczo – dydaktyczny. Dzieci nie tylko poznały historię schroniska i mieszkających tam zwierząt ale także dowiedziały się czym naprawdę jest opieka nad czworonogiem. Tłem tej rozmowy była animowana bajka  „Marta – pies, który mówi”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, a na koniec wylewnie okazały swoje uczucia wobec Aresa 🙂

Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji.

Więcej »

List do Rodziców, Opiekunów i Wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

Wielce Szanowni Państwo,

1 czerwca to moment, w którym tradycyjnie kieruję do Was kilka słów w sprawie najistotniejszej – dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci: szczęśliwych, uśmiechniętych i tych, które w samotności, ukradkiem ronią łzy w beznadziejnym oczekiwaniu na kolejny cios, tych cieszących się z każdej chwili spędzonej z rodziną i tych, które nigdy nie kryły się w ramionach bliskich, tych, które skaczą wysoko do góry w radości z otrzymanych prezentów, jak i tych, dla których każdy spokojny dzień jest jak spełnione marzenie, tych znających poczucie bezpieczeństwa i tych, które ciągle, będąc w drodze, szukają wolności od strachu. W tym dniu, ale nie tylko, żadne z nich nie może być same, każde dziecko powinno poczuć bliskość i troskę ze strony dorosłych – poczuć, że nie jest opuszczone przez najbliższych na bezludnej wyspie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka, jak i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada) – oprócz chwil wspólnej radości – powinny być czasem refleksji nad dziecięcą podmiotowością, właściwym momentem na uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy dla wszystkich dorosłych dzieci – jak dowodził Janusz Korczak – to już ludzie, czy dopiero nimi będą, czy należy im się szacunek, czy jeszcze na to za wcześnie, czy warto ich słuchać, czy ciągle głosu nie mają i wreszcie – czy prawa dziecka to rzeczywistość czy fikcja?

1 czerwca, dla Rodziców, Opiekunów i Wychowawców, to idealny moment na podróż w głąb siebie, w poszukiwaniu cząstki Starego Doktora. Warto, ponieważ Korczak dla dzieci chciał wyłącznie dobrze, a ów dobro zamknięto – lata później – w definicji praw dziecka.

Nie mam wątpliwości, że dziś prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia. Tak rozumiane powinny być kierunkowskazem i filarem dla wszystkich decydujących o losach najmłodszych. Uznając ideę praw dziecka łatwiej troszczyć się o rozwój dzieci, ich edukację, zabezpieczyć elementarne prawo do życia i wychowania w rodzinie, prawa socjalne czy dostęp do opieki medycznej, w tym stomatologicznej, ochronić przed przemocą i wykorzystywaniem. To przecież takie proste, prawda?

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Wychowawcy i wszyscy dorośli, którzy na co dzień pracujecie z dziećmi i jesteście najbliżej ich radości i trosk – wyłącznie od Waszych mądrych decyzji zależy, aby tych pierwszych było więcej. Życzę Wam więc tej mądrości, ale przede wszystkim niezliczonych dowodów miłości i powodów do dumy..
 
 Z wyrazami szacunku
 Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

Szach, mat, pat – wciąż jesteśmy w grze!

Majowy Turniej Szachowy w kinie ,,Gwiazda’’ za nami. Po raz kolejny nasi zawodnicy spisali się wspaniale. Po wielu emocjonujących rozgrywkach i ogromnym wysiłku umysłowym nasi mistrzowie wciąż pną się coraz wyżej.

Wyniki naszej drużyny są następujące:

I liga – Mateusz Woźniak II miejsce

              Michał Januszanis IV miejsce

              Weronika Kieszek V miejsce

II liga – Ignacy Cwalina VIII miejsce

               Szymon Kardas X miejsce

III liga -Kornelia Markowska III miejsce

               Emilia Mańkowska IV miejsce

Warto podkreślić, że z każdym turniejem gramy coraz lepiej. Nasi uczniowie nie boją się trudnych przeciwników i wytrwale walczą do końca. Ich buzie – pełne emocji i zadowolenia to dla nas – dorosłych największa nagroda. Rosną nam prawdziwi mistrzowie i kto wie, może wkrótce ich nazwiska będą znane w całej Polsce. Dziś jesteśmy dumni z ich gry, która zachwyca i wzbudza wiele radości. Ogromny talent, wytrwałość i miłość do szachów to główne atuty naszych dzieci. Dzieci, które mają dopiero po 7- 8 lat.
Trzymajcie kciuki!!!

              Ewelina Chałkowska- Dwulat

 

List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

Konkurs matematyczny uczniów klas III Szkoły Podstawowej

Dnia 16 maja 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny  uczniów kl. III, którzy mieli do rozwiązania zadania o różnym stopniu trudności, sprawdzających wiedzę i umiejętności matematyczne.  Najwyższe wyniki osiągnęli  następujący uczniowie:

I miejsce:  Antoni Jowsa, kl. III A

II miejsce  Antoni Dados, kl. III B

III miejsce: Agnieszka Domurad, kl. III C

            Izabela Zborowska, kl. III C

Zwycięzcy otrzymali w nagrodę książki i dyplomy, a pozostali uczestnicy  konkursu  –  dyplomy za udział.                                                                                        

Antoni Jowsa i Antoni Dados będą reprezentować szkołę w Miejsko -Gminnym Konkursie Matematycznym uczniów III klas.

                                                       GRATULACJE!!!!!

                                                                                                                                                                                                               Małgorzata Kowalska

Więcej »

MIEJSKO-GMINNY KONKURS „ĆWICZ I LICZ”

12 maja w dużej hali sportowej odbył się III miejsko-gminny konkurs „Ćwicz i licz”, którego pomysłodawcą jest nauczycielka matematyki p. Małgorzata Stefaniak-Rogowska. W przygotowaniu  poszczególnych konkurencji pomagali jej: p. Anna Jankowska, p. Katarzyna Puczel, p. Grzegorz Bartulewicz, p. Mariusz Michalak i p. Szymon Januszanis. W turnieju wzięły udział dziesięcioosobowe zespoły z sześciu szkół: SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP Kruszewiec oraz SP Wilkowo. Czworo uczniów każdej szkoły brało udział w konkurencjach sportowych, dwoje rozwiązywało zadania matematyczne, dwoje przystąpiło do zadań polonistycznych i dwoje do gry komputerowej. Dodatkowo można było uzyskać 5 punktów dla swojej grupy za wspaniały doping, hasła i ciekawe transparenty. Były też pytania do publiczności, nagradzane słodką niespodzianką.

Turniej oficjalnie otworzył p. Ryszard Kawczyński – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miasta Kętrzyn oraz zastępca dyrektora naszej szkoły p. Dorota Arszułowicz.

Tegoroczna edycja turnieju była wyjątkowa, gdyż odbywała się w roku jubileuszu 660-lecia miasta Kętrzyn. Wszystkie przygotowane zadania były związane z naszym miastem. Dostarczyły one wszystkim uczestnikom niezapomnianych emocji. Po kilkugodzinnej rywalizacji w duchu fair play podliczono wszystkie uzyskane przez drużyny punkty i wyłoniono zwycięzców. Oto oni:

I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Kętrzynie

II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Kętrzynie

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kruszewcu

Warto podkreślić, że do wyłonienia laureatów III miejsca potrzebna była dogrywka, w której uczniowie z Kruszewca pokonali zawodników z SP 3.

Na zakończenie turnieju dyrektor szkoły p. Bożena Mickiewicz wręczyła pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody. Ich fundatorami byli: Dyrektor Szkoły oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za świetną zabawę i gratulujemy zwycięzcom. Do zobaczenia za rok!

NOWY KONKURS SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Uwaga! Samorząd Uczniowski ogłasza nowy, niesamowity konkurs – TYDZIEŃ KOLORÓW. Od poniedziałku do piątku uczniowie przychodzą do szkoły w stroju o ustalonym kolorze. Samorząd Uczniowski sprawdza, ilu uczniów w klasie ma w swoim stroju element ustalonej barwy. Po tygodniu najlepsza klasa wygrywa atrakcyjną nagrodę.

Kolory obowiązujące w poszczególne dni:

Poniedziałek – CZERWONY

Wtorek – ZIELONY

Środa – NIEBIESKI

Czwartek – ŻÓŁTY

Piątek – BIAŁY (BIAŁY)

Zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy kolorami.