Archive for Czerwiec, 2017

„Alfabet z koszyczka”

21 czerwca 2017 r. w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie klasy III D pod opieką pani Krystyny Klancewicz zaprezentowali występ artystyczny pt.: „Alfabet z koszyczka”. „Alfabet z koszyczka” to zbiór wierszyków dla najmłodszych autorstwa pani Joli Kutyło i Małgorzaty Markowskiej, który powstał przy współpracy z panią Ewą Maksymowicz. Gośćmi tego spotkania były właśnie autorki tekstu, na podstawie którego powstało przedstawienie oraz pani Dyrektor Bozena Mickiewicz, pani Monika Stankiewicz z Urzędu Miasta , uczniowie klasy II D i II B naszej szkoły i dzieci 6-letnie z kętrzyńskich przedszkoli: „Malinki”, „Krasnala” i „Prymusik”.

Grupa teatralna „Promyczki” przywitała zaproszonych gości piosenką Majki Jezowskiej „Owocowy karnawał”. Następnie wychowawczyni klasy zadawała dzieciom zagadki związane z tematyką przedstawienia, a w odpowiedzi na pytanie, dzieci recytowały żartobliwe wierszyki na temat warzyw i owoców. Występ został zakończony układem tanecznym.  Było bardzo kolorowo, owocowo i wesoło. Dzieci wystąpiły w pięknych owocowo – warzywnych strojach, zaś salę zdobił duzy kosz pełen smakowitych warzyw i owoców. Program artystyczny bardzo się podobał zaproszonym gościom i został nagrodzony gromkimi brawami. Pani Małgorzata Markowska obdarowała młodych aktorów swoimi książeczkami oraz słodkościami.

Scenariusz został przygotowany przez panią Krystynę Klancewicz, dekoracje powstały przy współpracy Joanny Widuto, Anny Banasiak i Andrzeja Graczyka. Więcej »

Bezpieczny wypoczynek – lektura przed wakacjami

Zachęcamy do zapoznania się z przydatnymi i praktycznymi informacjami promującymi bezpieczny wypoczynek. Poniżej linki do materiałów przygotowanych przez Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz wiele innych instytucji, w ramach akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”.

RZECZNIK PRAW DZIECKA PRZYPOMINA

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? ALFABET Bezpiecznych Wakacji Rzecznika Praw Dziecka

Spot kampani społecznej Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie”

 

 

List Rzecznika Praw Dziecka do Uczennic i Uczniów na zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Odwaga ratuje życie – oficjalna strona kampanii Rzecznika Praw Dziecka

800 12 12 12 – bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

 

upaly_2015_dekalog-011.png

 

MATERIAŁY MEN/MSZ

Poradnik bezpiecznego wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej

BAZA WYPOCZYNKU stworzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą”

MATERIAŁY PARTNERÓW W RAMACH AKCJI „PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ?”

Planujesz wakacyjny wypoczynek? Już po raz ósmy ponad 40 instytucji wspólnie przypomina, o czym pamiętać w czasie urlopu. Wejdź na strony internetowe uczestników akcji informacyjnej „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”.

List do Uczennic i Uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie

szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!

Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz – nie ma co ukrywać – najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.

W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.

Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) – dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.

Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!

Wakacyjni liderzy – trzymam za was kciuki!

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

Życzenia od minister edukacji na zakończenie zajęć szkolnych

Drodzy Uczniowie,

zakończył się rok szkolny 2016/2017. Za wami czas wytężonej pracy, zdobywania wiedzy i umiejętności. Dziś jesteście bogatsi nie tylko o nowy zasób wiadomości, ale także doświadczenia, które zaowocują w dorosłym życiu.

Przed Wami wakacje – czas odpoczynku, w którym będziecie poznawali nowych ludzi i odkrywali nieznane miejsca. Mam nadzieję, że w tym okresie zbierzecie siły potrzebne do dalszej pracy, aby we wrześniu wrócić do szkoły, do Waszych rówieśników, nauczycieli.

Życzę wspaniałych, niezapomnianych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.  Udanego wypoczynku!

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele,

szkoła nie mogłaby istnieć bez zaangażowanej w swoją pracę kadry pedagogicznej. W dniu zakończenia zajęć szkolnych pragnę serdecznie podziękować za Państwa codzienny trud – niezwykłą misję.

Dziękuję za bycie blisko uczniów, ich rodziców i opiekunów. Dzięki Państwa poświęceniu dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje umiejętności oraz zainteresowania, które będą fundamentem ich przyszłego życia.

 

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

zakończenie zajęć szkolnych to ważny dzień nie tylko dla Państwa dzieci, ale i całej rodziny. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie w życie szkoły, dbanie o nią i wspieranie jej aktywności. Państwa pomoc i chęć działania stanowią nieocenioną wartość dla nauczycieli i dyrektorów. Dziękuję za to, że wspólnie możemy zadbać o dobrą szkołę.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

List Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół,
Nauczyciele,
Przedstawiciele organów prowadzących,
Rodzice i Uczniowie

za parę dni zakończy się rok szkolny 2016/2017. Dokonamy podsumowania i oceny pracy. Zapewne każda szkoła i każda placówka zrobi to inaczej, akcentując te dokonania, które wydają się być najważniejsze dla danej społeczności. Dziś jednak wszyscy możemy bez wątpienia powiedzieć, że był to rok ważny dla oświaty, rok zapoczątkowujący reformę edukacji, przynoszący istotne zmiany w ustroju szkolnym, wreszcie przygotowujący do zmian systemowych w obszarze kształcenia, wychowania i opieki. Jednym słowem za nami rok wytężonej pracy. Dziękuję Państwu Dyrektorom, Nauczycielom i organom prowadzącym za trud włożony w przygotowanie nowej sieci szkół i wdrożenie wymaganych na tym etapie działań, wynikających z nowego prawa oświatowego. Chcę podkreślić, że tylko dzięki Państwa otwartości i zaangażowaniu możemy powiedzieć, że I etap reformy edukacji na Warmii i Mazurach zamykamy przygotowani do kolejnych wyzwań związanych z reformą szkolnictwa.

Szanowni Państwo,
przed nami wakacje. Zwracam się z prośbą do Nauczycieli o przypomnienie uczniom, wychowankom zasad bezpiecznego wypoczynku. Proszę Państwa o przeprowadzenie na ten temat zajęć, spotkań z przedstawicielami służb mundurowych, instytucji, których zakres działania odpowiada podejmowanej przed wakacjami tematyce. Proszę również o przekazanie Rodzicom właściwych komunikatów z informacją o możliwościach sprawdzenia form wypoczynku przed wyjazdem dzieci na kolonie i obozy. Zachęcam do umieszczenia w miejscach widocznych w szkołach, placówkach oraz na ich stronach internetowych poradników nt. bezpiecznych wakacji i wykazu numerów telefonów, które mogą być przydatne rodzicom i opiekunom podczas letniego wypoczynku.

Gratuluję wszystkich Nauczycielom, Pedagogom, Wychowawcom osiągnięć dydaktycznych i wychowawczych uzyskanych w mijającym roku szkolnym. Jestem przekonany, że Państwa praca i troska o dobro dzieci zasługują na słowa najwyższego uznania.

Drodzy Rodzice i Uczniowie,
dziękuję Państwu Rodzicom za włączanie się w życie szkoły i wychodzenie z inicjatywami wzbogacającymi proces edukacyjno-wychowawczy. Życzę satysfakcji i radości z osiągnięć dzieci. Uczniom gratuluję wyników w nauce, sukcesów w sporcie i dokonań w konkursach artystycznych.

Wszystkim życzę słonecznych wakacji oraz dobrego wypoczynku.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca o godzinie 9.00 w dużej hali sportowej rozpoczęła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Jak zwykle wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Warto podkreślić, że w tym roku został on odśpiewany przez wszystkich zebranych, a najdonioślej brzmiały głosy najmłodszych uczniów z klas I-III SP.  Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły p. Bożena Mickiewicz. Pani Dyrektor podkreśliła,   że jest dumna z uczniów, którzy sprostali niełatwym wymaganiom, jakie przez dziesięć miesięcy stawiali przed nimi nauczyciele.   Wręczyła nagrody specjalne Dyrektora Szkoły. Otrzymali je: Nikodem Pietraszek z klasy II d SP oraz uczennica klasy III a gimnazjum Magdalena Kłek. Wyróżnione zostały też osoby, które osiągnęły najwyższe wyniki z poszczególnych części egzaminu gimnazjalnego: Marta Jurgiełajtis, Weronika Radomska,  Wojciech Olenkowicz i Edward Lemański. Pani Dyrektor podziękowała za pracę wszystkim nauczycielom, wyróżniając  inicjatywy trzech osób: p. Eweliny Chałkowskiej-Dwulat, p. Katarzyny Ciborskiej i p. Małgorzaty Olenkowicz. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie stypendiów za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe. Otrzymali je: Aneta Hołuj, Marta Jurgiełajtis, Paulina Niewęgłowska, Urszula Łempicka, Jan Szulc, Julia Archacka, Kamil Knodel, Amelia Woźniak, Karol Skórka, Julia Trypucka, Joanna Kreczman, Dawid Wankewycz i  Julia Ułasewicz.

Uczniowie, którzy zasłużyli na świadectwa z wyróżnieniem, otrzymali nagrody z rąk p. Dyrektor oraz przedstawicieli Rady Rodziców: p. Edyty Klimowicz i p. Krzysztofa Kadelskiego. Nie zabrakło też nagród dla uczniów, którzy godnie reprezentowali szkołę w różnych konkursach, ale też sportowców, członków Samorządu Uczniowskiego, czytelników, ekologów, krajoznawców itp. Przy pożegnaniu piłkarek ręcznych z klasy III b gimnazjum polały się łzy wzruszenia.

Podniosłym  momentem uroczystości było ślubowanie absolwentów naszego gimnazjum. Na zakończenie uczniowie udali się do swoich klas, gdzie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców.  Od tego momentu wszystko stało się jasne – WAKACJE AD 2017 rozpoczęły się!

Autor artykułu: Szymon Januszanis

Autor zdjęć: Katarzyna Puczel

Więcej »

Półkolonia w Zespole Szkół Nr 1 Z Oddziałami Integracyjnymi

W naszej szkole,w terminie od 26.06. do 07.07. 2017 r. odbędzie się pókolonia .Na dzieci czeka szereg atrakcji.Na pewno nie będziemy się nudzić .Świetlica w tych dniach będzie czynna od godziny 7.00 do godziny 16.00 .

HARMONOGRAM PÓŁKOLONII LETNICH W ZESPOLE SZKÓŁ Nr 1 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W KĘTRZYNIE

26.06.2017      (poniedziałek)

9.00-9.15        – Rozpoczęcie półkolonii, podział na grupy, informacje o charakterze i   przebiegu zajęć

9.15-9.30        – Śniadanie

9.30- 11.00     – Zajęcia organizacyjne w grupie (wybranie nazwy grupy, wykonanie plakatu,stworzenie kontraktu grupowego)

11.00-13.00    -Gry i zabawy dydaktyczne\Poznanie katalogu biblioteki online -„Zamek”

13.00-13.15    – Obiad

13.15-14.00    – Zabawy  integrujące grupę ,podsumowanie dnia, podanie planu na następny dzień, pożegnanie

 

27.06.2017      (wtorek)

9.00-9.10        –  Wykonanie plakatu „Odżywiam się zdrowo”

9.10-9.30        –  Śniadanie

9.30-12.30      Wyjście do kina „Gwiazda” na film „Auta „-3 D

13.00- 13.30   – Obiad

13.30-14.00    –  „Drzewo grupy”-zabawa integracyjna

 

28.06.2017      (środa)

9.00-9.10        – Kalambury

9.10-9.30        –  Śniadanie

10.00 –10.30     – Zajęcia taneczne Zumba

11.00- 12.30   – Zajęcia na basenie „Kompleks Kętrzynianka”/mini golf, korty tenisowe/

13.00-13.30    – Obiad

13.30- 14.00   – Zajęcia plastyczne

 

29.06.2017      (czwartek)

9.00-9.10        –  Wykonanie plakatu pt. „Moje wymarzone wakacje”

9.10- 9.30       –  Śniadanie

10.00-10.30     -Spotkanie z policjantem 

10.30 -12.30   – Zajęcia na basenie „Kompleks Kętrzynianka”/mini golf, korty tenisowe /zajęcia w bibliotece

13.00-13.30    – Obiad

13.30-14.00    – Zabawy z chustą integracyjną:

         „Na karuzeli”

         Muzyczna chusta”

 

30.06.2017      (piątek)

9.00-9.10        – Gry planszowe- „Chińczyk”, „Warcaby”

9.10- 9.30       –  Śniadanie

9.30-12.30      – Stado Ogierów: ognisko, pieczenie kiełbasek, przejażdżki bryczką

13.00-13.30    – Obiad

13.20-14.00    – Podsumowanie półkolonii, pożegnanie ,wręczenie dyplomów, podanie planu na następny dzień, pożegnanie

 

II tydzień

03.07.2017      (poniedziałek)

9.00-9.10        – Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie porządku dnia

9.10-9.30        – Śniadanie

10.30-11.30    –  „Pióropusz indiańskiego wodza”-sztuka, wierzenia, życie pierwotnych plemion Ameryki Północnej, warsztaty plastyczne –kim była „Pocahontas”?

13.00.13.30     – Obiad

13.30-14.00    –  Zabawy z chustą integracyjną:

                                „Na karuzeli”

                                „Muzyczna chusta”

04.07.2017      (wtorek)

9.00-9.10        – Konkurs plastyczny- „Bezpieczne lato”

 9.10- 9.30      –  Śniadanie

10.30-13.00    – Wyjście do kina „Gwiazda” na film „Minionki” -3 D

13.30-14.00    – Obiad

                         Zabawy interakcyjne:

                                 „Godzina bajek”

                                 Porozumiewanie się kciukiem”

                                 Krąg zaufania

05.07.2015      (środa)

9.00-9.30        – Zajęcia profilaktyczne – „Bądź asertywny”

 9.30 -9.50      –  Śniadanie

10 00-12.30    – – Zajęcia na basenie „Kompleks Kętrzynianka”

13.00- 13.30   – Obiad

13.30-14.00    – Zabawy interakcyjne: „Rozmowa ręką”, „Dalszy krąg historyjki”

06.07.2015      (czwartek)

9.00-9.20        – Piosenka grupy- śpiew

9.20-9.40        –  Śniadanie

9.40-12.30      – Zajęcia na basenie „Kompleks Kętrzynianka”/ zajęcia w zamku

13.30-14.00    – Obiad

 

07.07.2015      (piątek)

9.00-9.10        – Wyjście na plac miasteczka rowerowego- utrwalenie znaków

9.10-9.30        –  Śniadanie

9.30-12.30      – Stado Ogierów: ognisko, pieczenie kiełbasek, przejażdżki bryczką

12.30-13.00    – Powrót

13.00-13.30    – Obiad

13.30-14.00    – Podsumowanie półkolonii, wręczenie dyplomów, pamiątek, zakończenie

 

Zaplanowano też zajęcia plastyczne i sportowe w razie niepogody, kiedy dzieci nie będą mogły korzystać z kompleksu rekreacyjno-sportowego.

           

 

Moc wrażeń w Gdyni i w Sztutowie.

W dniach 19-21 czerwca odbyła się wycieczka klasy 6a do Sztutowa. Zabraliśmy ze sobą świetne humory, piłki, balony na wodę, linę do przeciągania oraz nielicznych reprezentantów klasy 6b i 5b.     

Każdy dzień został szczegółowo zaplanowany, więc nie było czasu na nudę. Młodzież uczestniczyła w wielu atrakcjach takich jak:

– plażowanie nad morzem

– gry i zabawy sportowe

– dyskoteka

– basen w ośrodku

– zabawy integracyjne

– wyjazd na mecz piłki nożnej w Gdyni Euro U-21 Portugalia – Hiszpania

– zwiedzanie muzeum Stutthof (były obóz koncentracyjny)

Pogoda była cudowna, morze cieplutkie – serio. Czas minął zdecydowanie za szybko i trzeba było wracać do domu. Z hasłem „za rok Sztutowo” podróż minęła w miłej atmosferze. Któż to wie, być może za rok w Sztutowie jeszcze raz spotkamy się.

Opiekunami grupy byli:

Pan Andrzej Narwojsz – niesamowity, pełen pomysłów animator

Pan Jacek Stankiewicz – skromny wychowawca klasy 6a 😉

POŻEGNALNE OGNISKO KLASY III A SP

21 czerwca 2017 r uczniowie klasy III a szkoły podstawowej spotkali się na ognisku integracyjnym.Miło spędzili czas bawiąc się.Było przeciąganie liny zawody sportowe,wspólny śpiew, grilowanie ,oraz słodki poczęstunek.Wiele radości sprawiła im konkurencja zadań do wykonania,gdzie naśladowały odgłosy zwierząt,musiały złapać koleżankę lub kolegę za łokieć,kolano.Pożegnania nadszedł czas…..Dzieci kończą trzecią klasę,ale po wakacjach razem będą kontynuowały naukę w klasie czwartej.

Więcej »

Anaglify na lekcji matematyki

W klasie 4b, podczas podsumowania działu ,,Figury geometryczne”, odbyła się lekcja matematyki z wykorzystaniem anaglifów i okularów 3D. Anaglify pomogły dzieciom zobaczyć figury przedstawione w przestrzeni dwuwymiarowej i ujrzeć je jako figury przestrzenne. Każdy uczeń dostał specjalne okulary, które pomagają widzieć przestrzennie. Lekcja bardzo spodobała się uczniom, wzbudziła wiele emocji, gdyż uczniowie mogli w inny sposób obejrzeć figury przestrzenne takie jak graniastosłup, ostrosłup, walec czy stożek. Mogli dostrzec ściany, krawędzie i przekątne w figurach, które na rysunku dwuwymiarowym są niewidoczne.

Poznali technikę rysunku, jaką są anaglify. Anaglif jest to obraz, który oglądany przez specjalne okulary (czerwono-niebieskie, czerwono-zielone bądź czerwono-turkusowe) daje wrażenie oglądania obiektu trójwymiarowego. Sporządzenie anaglifów polega na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, odpowiadającym obrazom dla lewego i prawego oka. Wrażenie widzenia przestrzennego powstaje w mózgu na skutek analizowania różnic w obrazie z oka lewego i oka prawego. Każde z naszych oczu odbiera obraz nieco inny, gdyż widzi przedmioty pod innym kątem.

                                                                                                                                                            Joanna Czerniakowska

Więcej »