Archive for Październik, 2017

Zajęcia biblioteczne w klasie IB i IC

W ramach edukacji czytelniczej i medialnej w najmłodszych klasach naszej szkoły odbyły się zajęcia pt.: „Picture book- co to takiego?.” Celem zajęć było rozbudzenie w uczniach zainteresowania książką i obrazem. Czytanie doskonale rozwija wyobraźnię i wrażliwość dzieci. Dziecko słucha, ogląda, przeżywa, czyli zapoznaje się z całą gamą emocji, postaw i uczuć. Obecnie coraz częściej rodzice zamiast podać dziecku książkę, włączają bajkę. Musimy mieć świadomość, że bierne oglądanie telewizji nie pobudzi dziecięcej wyobraźni i myślenia. Książka to nie tylko tekst, ale również obraz.

Picture book to książka obrazkowa. Na zajęciach dzieci miały okazję obejrzeć książki Iwony Chmielewskiej, tworzyły również swoje własne książki obrazkowe. Dzieci przekonały się, że wspólne czytanie  może być świetną zabawą dla całej rodziny. Mogą wcielić się w role autora czy ilustratora i tworzyć swoją własną opowieść. 

Zajęcia miały swój finał w bibliotece szkolnej, dzieci mogły samodzielnie wypożyczyć ulubioną bajkę. Zajęcia prowadziła Joanna Widuto – nauczyciel bibliotekarz.

Więcej »

Konkurs krasomówczy

30 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej  odbył się konkurs krasomówczy zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Kętrzyna. Patronat nad tym konkursem objął Burmistrz Kętrzyna p. Krzysztof Hećman.  Wśród uczestników znalazły się trzy uczennice naszej szkoły: Amelia Wieliczko (klasa IV b) , Joanna Kreczman (klasa VI a) i Lena Melnyczok (klasa VI a). Dziewczynki pięknie opowiadały legendy związane z naszym miastem i  choć nie znalazły się  „na podium”, mogą być z siebie dumne! Godnie reprezentowały naszą szkołę, nauczyły się niełatwych tekstów, pokonały tremę i potrafiły zaciekawić odbiorców. Przygotowania do konkursu nadzorowali nauczyciele języka polskiego: Dorota Malinowska i Szymon Januszanis.

Więcej »

RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY

     W sobotę, 21 października wzięliśmy udział w Rajdzie Niepodległościowym, którego organizatorem był Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego im, Wojciecha Kętrzyńskiego w  Kętrzynie, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Kętrzyn i Urzędu Gminy Kętrzyn.

Wśród celów rajdu można wymienić:

  • uczczenie 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę;
  • poznanie walorów krajoznawczych regionu kętrzyńskiego;
  • krzewienie turystyki i krajoznawstwa oraz aktywnych form wypoczynku.

Mimo deszczowej pogody drużyna w składzie: Maja Jachimek, Julia Zborowska, Maciej Jachimek, Maciej Kiliszewski, Jakub Gasperowicz, Jakub Tokarski, Dawid Tofel, pod opieką Panów Bartosza Machniewskiego oraz Andrzeja Graczyka wyruszyła na spotkanie przygody.  Naszym celem i jednocześnie meta rajdu było Muzeum Mazurskie w Owczarni. Właśnie tam, nieco przemoczonych ale szczęśliwych, powitał nas jak zawsze gościnny Pan Aleksander Puszko, właściciel muzeum. Czekało na nas już rozpalone ognisko, przy którym rozgrzaliśmy się i upiekliśmy kiełbaski. Następnie odbył się konkurs historyczno-krajoznawczy dotyczący odzyskania przez Polskę niepodległości,działalności niepodległościowej na Warmii i Mazurach oraz znajomości regionu.Sukces odnieśli Maciej Kiliszewski oraz Maciej Jachimek zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wspaniałe nagrody.

Więcej »

Światowy Dzień Origami

24 października przypada Światowy Dzień Origami. Origami to  sztuka składania papieru. Kolebką papierowych składanek były Chiny. Słowo origami jest jednak typowym słowem japońskim. Sztuka ta jest również najbardziej charakterystyczna właśnie dla kultury Japonii. Polega na tworzeniu figur z kwadratowego kawałka papieru poprzez zginanie, bez użycia nożyczek i kleju. Biblioteka szkolna we współpracy z panem Andrzejem Graczykiem zorganizowała zajęcia, na których dzieci miały okazję nauczyć się tej sztuki. Pan Andrzej cierpliwie, krok po kroku, objaśniał etapy tworzenia żabki i innych zwierząt. Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia. Origami sprawia dużo radości, daje satysfakcję z wykonanej pracy, rozwija logiczne myślenie, fantazję, wrażliwość artystyczną, motorykę precyzyjną ręki oraz umiejętność koncentracji.

Więcej »

 

 

W Konsulacie Świętego Mikołaja

        Kolejne niezwykłe wydarzenie miało miejsce w kl. III a i III d. Uczniowie wraz z wychowawczyniami p. Małgorzatą Krupską, p. Małgorzatą Kowalską, p. Anetą Machniewską, p. Anną Jankowską oraz mamą jednego z uczniów, 19 października odwiedzili Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie. To miejsce to magia; choinki z różnych stron świata, ozdoby choinkowe, renifery, Mikołaj, elfy, ciepło, przytulnie, swojsko. Uczniowie poznali, jak powstają choinkowe bombki, samodzielnie ozdabiali szklane kule, mogli napisać list do Świętego Mikołaja, niektórzy nawet dosiedli renifera. Wszyscy byli oczarowani eksponatami w muzeum bombek., a także bardzo dużym wyborem ozdób w ,,bombkowym sklepiku”. Mimo, że jest jeszcze jesień, warto pomyśleć o grudniowych świętach i warto odwiedzić to miejsce.

                                      Małgorzata Kowalska

Zapraszam do galerii

Więcej »

Amigurumi – szydełkowe zabawki

Od października 2017 rusza kurs szydełkowania dla uczniów klas drugich gimnazjum. Zajęcia prowadzą nauczycielki matematyki Joanna Czerniakowska i Katarzyna Puczel, które w wolnych chwilach uwielbiają szydełkować i swoją pasją chcą podzielić się z uczniami. Do kursu zgłosiło się 9 dziewczynek, które spędzą kilka sobót w szkole, aby nauczyć się robić piękne rzeczy na szydełku.

21 października rozpoczął się kurs dla 5 uczennic, w drugim spotkaniu wezmą udział kolejne 4 osoby, tak aby na trzecim spotkaniu cała dziewiątka zaczęła robić swoje pierwsze szydełkowe zabawki.

Szydełkowanie obecnie wraca do łask za sprawą swych relaksacyjnych właściwości, a także funkcji praktycznej. Kurs szydełkowania jest dla każdego, bez względu na poziom wiedzy i umiejętności, bez względu na płeć. Najważniejsze są tu chęci i wiara w siebie. Robótki ręczne na szydełku są nie tylko efektowne i ciekawe, ale również rozwijają twórcze myślenie, sprawność manualną, dokładność i poczucie estetyki oraz cierpliwość. Jest to też odpoczynek od zajęć szkolnych, wyciszenie i odreagowanie emocji i napięć.

Więcej »

SZACHOWA LIGA SZKOLNA

14 października w kinie Gwiazda w Kętrzynie ruszyła trzecia edycja Szachowej Ligi Szkolnej. Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Tym razem z niezwykle trudnymi przeciwnikami zmagało się ośmiu naszych trzecioklasistów. Emocje sięgały zenitu a nasi mistrzowie po raz kolejny pokazali klasę. Wyniki rozgrywek są następujące:

III liga

Ksawery Ryfka miejsce 4

Markowska Kornelia miejsce 6

Karol Kuczyńaki miejsce 7

II liga

Ignacy Cwalina miejsce 5

Igor Karasik miejsce 7

I liga

Mateusz Woźniak miejsce 3

Weronika Kieszek i Michał Januszanis miejsce 6

Kolejny turniej w listopadzie, trzymajcie kciuki a my Was nie zawiedziemy.

                                                 Ewelina Chałkowska- Dwulat

Więcej »

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Szanowni Nauczyciele

z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pedagogom i wychowawcom oraz pracownikom szkół i placówek oświatowych życzę zrealizowania planów i spełnienia marzeń. Składam również życzenia zdrowia, pomyślności, dalszych sukcesów w pracy zawodowej i szczęścia w życiu osobistym.

Każdego dnia z ogromną pasją i poświęceniem wkładają Państwo wiele wysiłku w wychowywanie i nauczanie młodych ludzi. Będąc mistrzami i autorytetami dla swoich uczniów, pomagają im Państwo przygotowywać się do dorosłego życia.

W tym uroczystym dniu pamiętam także o nauczycielach polonijnych, którzy podtrzymują poczucie tożsamości narodowej, dbają o naukę języka polskiego i promocję naszej kultury poza granicami kraju.

Praca każdego nauczyciela zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności.

Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Życzenia Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy
szkół i placówek w województwie warmińsko-mazurskim

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowa data w kalendarzu. W tym dniu kierujemy myśli ku szkole i nauczycielom. Uświadamiamy sobie, jak wielką wartością jest edukacja, jak duże znaczenie ma w życiu człowieka spotkanie właściwego nauczyciela. Nauczyciela, który zarazi pasją poznawania nauki, który rozbudzi zainteresowania, który sprawi, że szkoła staje się ciekawą przygodą. W tym dniu nie zapominamy również o tym, że bycie nauczycielem oznacza ciągłe dążenie do stawania się mistrzem dla swoich uczniów.

W Dniu Edukacji Narodowej kieruję do Państwa Nauczycieli wyrazy uznania za oddanie i zaangażowanie w nauczanie oraz wychowanie młodego pokolenia. Dziękuję za codzienny trud, twórczą pracę na rzecz rozwoju szkół i placówek. W sposób szczególny dziękuję za kształtowanie postaw patriotycznych i podtrzymywanie pamięci o tradycji i historii naszego narodu.

Życzę, aby cele, które stawiają Państwo przed sobą urzeczywistniały się i przynosiły satysfakcję zawodową. Życzę zapału i sił do pokonywania trudności, a przede wszystkim zdrowia i zadowolenia osobistego.

Z poważaniem
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty

Olsztyn, 13 października 2017 r.

źródło: http://www.ko.olsztyn.pl/2017/10/13/zyczenia-warminsko-mazurskiego-kuratora-oswiaty-z-okazji-dnia-edukacji-narodowej/