Archive for Grudzień, 2017

Jesienny czas w świetlicy!!!!

„ Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle.
Kto to wszystko powiedział??
Ja nie…”

               „…Jesień to pora wesoła, roześmiana i gwarna jak szkoła….”
Właśnie tak dzieci spędzały swój czas po lekcjach w szkolnej świetlicy. Wykonywał różne prace plastyczne inspirowane tą niezwykle malowniczą porą. Pod kierunkiem wychowawców dzieci wykonywały, jesienne witraże z owoców, grzybów i liści. Wyczekiwana przez nas pora roku dała nam piękne dary jesieni, tj. kasztany, jarzębinę, żołędzie, dzięki którym zrobiliśmy piękne jesienne ozdoby.
Uczniowie w trakcie zajęć świetlicowych utrwalali nazwy ptaków oraz zasady ich dokarmiania. Obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie poznaliśmy, także zachowania zwierząt przygotowujących się do zimy.
Jesień nie jedno ma oblicze, zachęca nas swoją różnorodnością ze świata przyrody nierzadko nas zadziwiając. Więcej »

ZNOWU W GRZE

10 grudnia odbył się Finał Grand- Prix 2017 w Szachach. Nasza drużyna w składzie: Mateusz Woźniak, Weronika Kieszek, Michał Januszanis i Szymon Kardas dzielnie stanęła do walki. W zawodach brało udział ponad 70 zawodników z najbliższych okolic. Nasi uczniowie po raz pierwszy mieli przyjemność grać ze swoimi rodzicami. Weronika Kieszek zmierzyła się ze swoim tatą Emilem. Oczywiście nasza mistrzyni wygrała pojedynek, udowadniając, że gra znakomicie. Po dziewięciu, niezwykle trudnych i wyczerpujących pojedynkach wywalczyliśmy dwa złote puchary. Mateusz Woźniak został Najlepszym Młodzikiem do 10 lat a Weronika Kieszek Najlepszą Juniorką do 12 lat.

Na wyróżnienie zasłużyli nasi pozostali zawodnicy. Michał Januszanis i Szymon Kardas pokazali, że potrafią świetnie grać i zaskakiwać wszystkich swoją techniką i walecznością. Kolejny, czterodniowy turniej już po świętach. Trzymajcie kciuki.

                                  Ewelina Chałkowska- Dwulat

I a PIECZE PIERNIKI

W piernikowym mieście z piernika jest wszystko
domy, samochody a nawet lotnisko.
Piernikowe słońce ponad nami świeci.
Wszystkie te pierniki ulepiły dzieci.
Rozkoszne zapachy otuliły szkołę.
Dzieci się najadły i były wesołe.
Szkoda, że tak rzadko zamiast dodawania
nie ma u nas w klasie lekcji gotowania.

Wigilia szkolna

W naszej szkole atmosfera świąteczna już trwa. Cały budynek – na zewnątrz, jak i w środku – jest pięknie ozdobiony. Wspaniałe Mikołaje przygotowane przez panią Małgorzatę Krupską cieszą oko już od wejścia do szkoły.   Godziny wychowawcze są okazją do klasowych wigilii…

20 grudnia odbyło się też tradycyjne spotkanie opłatkowe całej społeczności szkolnej. Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością: ksiądz prałat Albin Stankiewicz oraz emerytowani pracownicy szkoły. Zewsząd popłynęły życzenia. Złożyli je ksiądz proboszcz, przedstawiciele klas III i IV,  członkowie Samorządu Uczniowskiego. Ci ostatni mieli również świąteczny upominek dla nieobecnej p. Doroty Arszułowicz, z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.

Pani Dyrektor Bożena Mickiewicz przypomniała, na czym polega magia świąt Bożego Narodzenia. Przemówienie p. Dyrektor przeplatane było świątecznymi cytatami naszych gimnazjalistek – laureatek Szkolnego Konkursu Literackiego.  Pani Dyrektor złożyła również wszystkim zebranym piękne życzenia. Jak co roku okazją do wzruszeń był montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez p. Agnieszkę Kreczman i Jej koło teatralne „Antrakt”.  Nie lada gratką była kolęda zaśpiewana przez samą p. Agnieszkę! Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był – debiutujący w tej roli – p. Sebastian Bednarczyk, który sam grał także na gitarze, towarzysząc Jego podopiecznym – perkusistom.

Na zakończenie wszyscy mieli okazję do przełamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń. Następna taka okazja dopiero za rok!

Biblioteka szkolna poleca!!!

Tym razem polecamy książki autorki Tove Jansson , która marzyła by zostać latarnikiem, a stała się znaną na całym świecie pisarką, malarką, ilustratorką i rysowniczką komiksów. Któż z nas nie zna Muminków –  białych stworków, które  od dawien dawna rozbudzają pozytywne emocje zarówno w dzieciach, jak i ich rodzicach…
„Muminki” to nie tylko przygodowa historia dla dzieci, ale i cenne opowieści dla starszych czytelników, którzy odnajdą w nich coś zupełnie innego niż najmłodsi…”

Posiadamy dwie księgi znanych opowieści pt.: ‚Muminki”. Znajdują się w nich  utwory : „Małe trolle i duża powódź”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Pamiętniki tatusia Muminka”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”.

                  Lektura w sam raz na długie, świąteczne wieczory!

                                   

ŻEBY WYGRAĆ TRZEBA GRAĆ!!!

    ŻEBY WYGRAĆ TRZEBA GRAĆ!!!

Z takim hasłem 4 grudnia wyruszyliśmy do Ostródy na Wojewódzki Drużynowy  Turniej Szachowy.  Nasze szanse na wygraną od początku były przesądzone, byliśmy najmłodszymi uczestnikami turnieju. Drużyna z naszej szkoły w składzie:  Mateusz Woźniak, Szymon Kardas, Jakub Zadroga i Weronika Kieszek, jak zwykle dzielnie walczyła i stawiała czoła trudnym przeciwnikom.

Niestety byli lepsi. Na 18 drużyn z całego  województwa wywalczyliśmy 14 miejsce. Zabrakło szczęścia i jednego z naszych dobrych zawodników Michała Januszanisa, który niestety nie mógł z nami pojechać. 

Z pewnością turniej w Ostródzie był dla nas dobrą lekcją, z której wyciągniemy wnioski.

 

                                                          Ewelina Chałkowska- Dwulat 

Więcej »

KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH

 

Dnia 18. 12. 2017r. odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych.

Prosimy o przygotowanie i przynoszenie ozdób, kartek świątecznych, stroików do 15 grudnia  do opiekunów Samorządu Uczniowskiego:

– świetlica górna i dolna,

– sala 203.

Pozyskane środki zostaną przekazane na rzecz ucznia naszej szkoły Łukasza, który zmaga się z ciężką chorobą.

                                                                                                      Znalezione obrazy dla zapytania ozdoby bożonarodzeniowe

                              Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

Mikołajki w SP5

     Tradycyjnie 6 grudnia zawitał do naszej szkoły Mikołaj, ale niestety z braku czasu został po nim tylko złoty pył na schodach.

Na szczęście pozostawił swoich pomocników w postaci Śnieżynki i Elfa, którzy każdemu podarowali słodki upominek.

Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców za nieocenioną pomoc.

                      Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

     

Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

4 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji uczniowie klas I-III obejrzeli specjalnie przygotowane na tę okazję przedstawienie kukiełkowe „Marzenia zajączka szaraczka”. Była to historia o niepełnosprawnym zwierzątku, któremu mimo wielu trudności udało się osiągnąć w życiu sukces.   Wielodniowy trud nauczycieli przygotowujących rekwizyty, dekoracje i uczestniczących w próbach opłacił się – spektakl spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia tego przedstawienia.

Tego dnia Samorząd Uczniowski odwiedził każdą klasę – uczniowie odczytali krótką informację na temat święta oraz wręczyli emblematy – logo niepełnosprawności.

Pani Małgorzata Olenkowicz przeprowadziła lekcje otwarte w klasach pierwszych. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest niepełnosprawność. Biorąc udział w wielu interesujących zabawach i grach, przekonali się, jak trudno żyje się osobom z dysfunkcjami fizycznymi.

Wszyscy mogli obejrzeć okolicznościową wystawę, wyeksponowaną w holu przy wejściu do szkoły i naprzeciwko sekretariatu.

Na piątej godzinie lekcyjnej odbył się finał akcji. Przedstawienie obejrzeli  uczniowie klasy III a oraz zaproszeni goście: p. dyrektor Bożena Mickiewicz oraz p. pedagog Krystyna Tymcio. Po spektaklu nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w okolicznościowych konkursach: plastycznym i literackim.

Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowali: p. Katarzyna Ciborska, p. Joanna Zapaśnik, p. Katarzyna Mikotowicz, p. Aneta Machniewska, p. Małgorzata Olenkowicz, p. Bartosz Machniewski i p. Szymon Januszanis.

Więcej »