List Rzecznika Praw Dziecka do Uczennic i Uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych

Drodzy i Szanowni,

przed Wami egzamin, który kończy bardzo ważny etap w Waszym życiu – gimnazjum, a także jest próbą Waszej wiedzy i umiejętności.

To również pierwszy krok do realizacji Waszych celów i planów na dalszą edukację oraz życiową drogę. Jestem przekonany, że wszyscy włożyliście wiele pracy, aby dobrze się do niego przygotować. Pamiętajcie, że oprócz wiedzy, liczy się także skupienie i uważne czytanie oraz udzielanie precyzyjnych odpowiedzi. Zanim przystąpicie do rozwiazywania zadań zawsze warto upewnić się, że zrozumieliście je dokładnie. Test bazuje na wiedzy, którą zdobywaliście przez trzy lata – sprawdza umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków i czytania ze zrozumieniem. Nie zapomnijcie zakodować wyników na arkuszu odpowiedzi!

Domyślam się, że pomimo intensywnych przygotowań, denerwujecie się. Zapewniam Was, że nie macie powodów, żeby się obawiać – strach to bardzo zły doradca. Wasza wcześniejsza praca na pewno zaprocentuje i zostanie doceniona. Pamiętajcie też, że to naturalne emocje, towarzyszące podczas testów zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. Najważniejsze, aby potrafić sobie z nimi radzić tak, by mobilizowały i motywowały do podejmowania wyzwań. Wierzę, że poradzicie sobie fantastycznie.

Trzymam za Was kciuki, powodzenia!

Pozdrawiam serdecznie, Wasz Rzecznik,

Marek Michalak