BEZPIECZNE FERIE

Dziennikarki szkolnej gazetki „Byle do dzwonka” (Klaudia Wojciechowicz i Urszula Łempicka) postanowiły przeprowadzić małe śledztwo w pewnej bardzo ważnej dla uczniów całej szkoły sprawie… W sprawie bezpiecznych ferii! Kwestie związane z bezpieczeństwem pomogły rozwikłać dwie miłe panie policjantki. Oto, co wynikło ze wspólnego dochodzenia:
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie, aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzenia tego czasu w miejscu zamieszkania.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętajmy jednak, że podstawą jak zwykle jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
*Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze, warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
*Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach, wybieraj miejsca bezpieczne, nie przy ruchliwych ulicach, skrzyżowaniach, ciągach komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą wydłuża sie droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną
ostrożność w pobliżu jezdni.
* Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzeć trasę zjazdową, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie lub gałęzie drzew.
*Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nigdy nie przechodź w poprzek toru!
*Ważne dla naszego bezpieczeństwa jest także stan techniczny sanek lub innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
*Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn.
*Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu, w takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu . Powiadom o sytuacji osoby dorosłe, które usuną niebezpieczeństwo.
*Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego!
*Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może to doprowadzić do obrażeń ciała.
*Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk, pod żadnym pozorem nie wchodź do zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów , stawów itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili złamać się pod twoim ciężarem.
*Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki łącz do wytrzymałej liny, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
*Nie dołączaj sanek do samochodu, bo może się to skończyć tragiczne .
*Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel i telefon komórkowy oddaj pod opiekę zaufanej osoby.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą ci cieszyć się zimową aurą oraz
spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz Nauczycielom życzymy zdrowych, bezpiecznych ferii, które dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń!

Autor tekstu: Joanna Małkiewicz

PS
Pozostali członkowie Redakcji życzą Klaudii W. z I c gimnazjum prawdziwego policyjnego munduruZdjęcie do bezpiecznych ferii

//Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.